Po impériu: Esej o rozpadu amerického systému

Po impériu: Esej o rozpadu amerického systému

Après lEmpire : essai sur la décomposition du système americain

Emmanuel Todd

Zatím nehodnoceno
Rok vydání 2002
Žánry Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Autor obviňuje Spojené státy, že boj proti terorismu je jen záminkou k vyřizování účtů. Upozorňuje na známky všeobecného rozkladu. Předkládá různé důvody, proč Ameriku jako velmoc nikdo nepotřebuje. Celosvětové šíření liberální demokracie a míru by tak pro ni bylo hrozbou, proto se snaží pokles svého vlivu maskovat. Amerika nemá ekonomické, vojenské ani ideologické prostředky, aby mohla bránit svým evropským, ruským a japonským spojencům v jejich vzrůstající nezávislosti. Eurasie je na vzestupu. Autor předpokládá, že budoucí svět nebude kontrolovat jediná velmoc, ale zmíněná triáda rozvinutých mocností. Spojené státy přijdou o svá zvláštní privilegia.

Komentáře

Přihlas se, abys mohl/a přidat komentář.

Zatím žádné komentáře. Buď první!